University of Wisconsin–Madison

དགྲར་འཛིན་ཞེ་སྡང་དང་འཇིགས་སྐུལ་བྱ་སྤྱོད།

དགྲར་འཛིན་ཞེ་སྡང་དང་འཇིགས་སྐུལ་བྱ་སྤྱོད་ལ་མཚམས་རེར་མགྱོགས་བྲིས་སུ་ “དབང་ཡོད་ཐུབ་ཚོད་ bullying ” ཅེས་འབོད་པ་དང་། དེ་ཡང་གཙུག་ལག་སློབ་ཆེན་གྱི་སྲིད་ཇུས་ཁོངས་སུ་ “རྣམ་དཔྱོད་ལྡན་པའི་མི་ཞིག་གིས་དགྲར་འཛིན་ཞེ་སྡང་དང་ཡང་ན་འཇིགས་སྐུལ་རང་བཞིན་ཡིན་པ་དང་གཙུག་ལག་སློབ་ཆེན་གྱི་རིག་གནས་སློབ་གཉེར་རམ་ལས་དོན་ལ་ཕན་ཐོགས་མེད་པར་མཐོང་ཞིང་ངོས་ལེན་བྱེད་དཀའ་བའི་བྱ་སྤྱོད་རྒྱུན་འབྱམས་ཅན་ནམ་ཚབས་ཆེན་ཞིག་” ལ་གོ་དགོས་ཀྱི་ཡོད།

དགྲར་འཛིན་ཞེ་སྡང་དང་འཇིགས་སྐུལ་བྱ་སྤྱོད་དེ་དག་གཞུང་དང་སྒེར་གཉེར་ལས་ཁུངས་དང་། མཐོ་སློབ་དང་གཙུག་ལག་སློབ་ཆེན་གང་སར་འབྱུང་སྲིད་པ་ཞིག་རེད། ཐ་ན་མི་སྒེར་ཞིག་གི་བྱ་སྤྱོད་འདི་ལྟ་བུ་ཙམ་གྱིས་ཀྱང་མི་ཞིག་ལ་ཤུགས་རྐྱེན་ངེས་ཅན་ཞིག་ཐེབས་སྲིད་པ་དང་། ལུས་སེམས་གཉིས་ཀར་དཀའ་ངལ་སྤྲོད་པ། མི་ཞིག་གི་ལས་ཆོད་ཇེ་ཞན་དུ་གཏོང་བ། མི་གཅིག་གམ་ཚོགས་པ་ཞིག་གི་བྱ་བ་བསྒྲུབ་པའི་ནུས་པར་འགོག་རྐྱེན་བཟོ་བ་བཅས་བྱེད་ཐུབ་ཀྱི་ཡོད། དེར་བརྟེན་བདེ་ཐང་མིན་པའི་ལས་ཀ་བྱེད་སའི་ཁོར་ཡུག་དང་གནས་སྟངས་ཡོད་ངེས་ཅན་ཡིན་ཚེ་དེ་དོན་འཕྲལ་དུ་ཐག་གཅོད་བྱེད་འོས་བྱེད་དགོས།

དགྲར་འཛིན་ཞེ་སྡང་དང་འཇིགས་སྐུལ་བྱ་སྤྱོད་དེ་དག་དགེ་རྒན་་དང་དགེ་རྒན་དང་། དགེ་རྒན་དང་ལས་བྱེད་ལྟ་བུའི་ལས་གནས་གང་རུང་བར་དུ། དབང་ཤུགས་ཆེ་ཆུང་གི་ཁྱད་པར། གཙུག་ལག་སློབ་ཆེན་གྱི་ཁྱབ་ཁོངས་(ཡིག་ཚང་དང་། ཚོད་ལྟ་ཁང་། བར་ཁྱམས། ཚོགས་འདུ་བཅས་དང་། མི་མང་པོའི་བར་འམ་མི་གཉིས་ཀྱི་བར་དུའང་འབྱུང་སྲིད)གང་རུང་ཞིག་ཏུ་འབྱུང་སྲིད་པ་ཞིག་རེད། དུས་ནམ་དང་ཇི་ལྟར་འབྱུང་གི་ཡོད་མེད་ལ་བལྟོས་པར་དེ་དོན་ཐག་གཅོད་དང་ཡོ་བསྲང་ངེས་པར་དུ་བྱེད་དགོས་པ་དང་། དགྲར་འཛིན་ཞེ་སྡང་དང་འཇིགས་སྐུལ་བྱ་སྤྱོད་རིགས་གཙུག་ལག་སློབ་ཆེན་གྱི་སྲིད་ཇུས་ཀྱིས་བཀག་སྡོམ་བྱས་ཡོད།

འབྲེལ་མཐུད་ལས་དོན།

ཝི་སི་ཀོན་སིན་གཙུག་ལག་སློབ་ཆེན་༼མལ་སྒྲི་སིན༽གྱི་དགེ་རྒན་དང་། རིག་གནས་ལས་བྱེད། གཙུག་ལག་སློབ་ཆེན་ལས་བྱེད་ཚན་པའི་འཐུས་མི་བཅུ་གཉིས་ཀྱིས་དང་བླངས་ཐོག་དགྲར་འཛིན་ཞེ་སྡང་དང་འཇིགས་སྐུལ་བྱ་སྤྱོད་རིགས་རང་སྟེང་བྱུང་མྱོང་བའམ་མིག་མཐོང་ལག་ཟིན་བྱུང་བ། ཡང་ན་དེའི་སྐོར་ལ་དྲི་བ་ཡོད་མཁན་མི་སུ་ཡང་རུང་བས་འབྲེལ་གཏུག་བྱེད་ཆོག་པའི་གནས་འབྲེལ་མི་སྣ་བྱ་རྒྱུ་ཁས་ལེན་བྱས་ཡོད།

ཁོ་ཚོའི་ལས་འགན་ནི་དྲི་བ་དང་དཀའ་ངལ་དག་ལ་ཉན་རྒྱུ་དང་། མི་དེ་དག་སློབ་གྲྭའི་ས་ཁུལ་དུ་ཡོད་པའི་འོས་འཚམས་ལྡན་པའི་ཡིག་ཚང་ཁག་ལ་མཚམས་སྦྱོར་ངོ་སྤྲོད་བྱ་རྒྱུ་དེ་རེད།

འབྲེལ་མཐུད་ལས་དོན་ནི་ཁོ་ཚོར་ཡིད་ཆེས་བློས་འགེལ་བྱེད་མིན་དང་། ཁོ་ཚོས་གནད་དོན་གསང་རྒྱ་བྱེད་མིན། ཁོ་ཚོར་དགྲར་འཛིན་ཞེ་སྡང་དང་འཇིགས་སྐུལ་བྱ་སྤྱོད་ཐོག་རྒྱུས་མངའ་དང་ཚོར་བ་སྐྱེན་པོ་ཡོད་མེད། སློབ་གྲྭའི་་སྲིད་ཇུས་དང་བྱེད་ཕྱོགས་ལ་རྒྱུས་མངའ་ཡོད་མེད་བཅས་ལ་རག་ལས་ཡོད། ཁོ་ཚོར་དགྲར་འཛིན་ཞེ་སྡང་དང་འཇིགས་སྐུལ་བྱ་སྤྱོད་ཀྱི་འབྱུང་རྐྱེན་ངོ་བོ་ཤེས་རྟོགས་བྱ་རྒྱུར་སྦྱོང་བརྡར་ཐོབ་ཡོད།

འབྲེལ་མཐུད་པ་འཐུས་མི་བཅུ་གཉིས་ཀྱི་མིང་གཞུང་དང་གནས་འབྲེལ་བྱ་ཡུལ་གཤམ་དུ་འཁོད་ཡོད་ལ། ཡིག་སྒྱུར་དང་སྐད་སྒྱུར་ཞབས་ཞུ་དགོས་ཚེ་མཁོ་འབུལ་ཞུ་བཞིན་ཡོད།

Tom Browne

Assistant Dean for Academic Affairs and Minority Student Affairs

thomas.browne@wisc.edu

608-262-3288

Angela Byars-Winston

Professor of Internal Medicine

ambyars@wisc.edu

Tricia Droes

Human Resources Manager, College of Engineering

droes@wisc.edu

608-890-1606

Riley Garcia

General Manager, Sett Pub

rggarcia2@wisc.edu

608-890-4401

Union South

Anna Lewis

Senior Librarian, School of Education

anna.lewis@wisc.edu

608-263-8199

368B Teacher Education Building

Ruth Litovsky

Professor of Communication Science Disorders

ruth.litovsky@waisman.wisc.edu

Mark Louden

Professor of German, Nordic, and Slavic

mllouden@wisc.edu

Scott Mellor

Faculty Associate, Department of German, Nordic, and Slavic

samellor@wisc.edu

608-262-2090

1310 Van Hise Hall

Amy Rettammel

Office of Clinical Trials

alrettammel@clinicaltrials.wisc.edu

608-263-0383

School of Medicine and Public Health

Carmen Romero-González

Director, Cultural Linguistic Services

carmen.romero@wisc.edu

608-265-4691

Office of Human Resources
English and Spanish

Amy Wendt

Faculty

wendt@engr.wisc.edu

608-262-8407

Electrical and Computer Engineering